Twoje CV jest jednym z najważniejszych dokumentów, jaki kiedykolwiek napiszesz. Zanim zakończysz nad nim pracę, upewnij, że jest perfekcyjne. Mamy dla Ciebie wskazówki, które sprawią, że zbliży się ono do ideału i zwróci uwagę rekrutera. Pamiętaj, że Twój życiorys musi przekonać go w nie więcej niż 6 sekund (!). To właśnie tyle średnio zajmuje wstępna selekcja dokumentów kandydatów.

Artykuł powstał we współpracy z międzynarodowym portalem pracy velvetjobs.com https://www.velvetjobs.com/ oferującym ogłoszenia pracy z całego świata jak również z Polski https://www.velvetjobs.com/job, konfigurator CV oraz bazę wiedzy na temat poszukiwania pracy.

1. Nie skontaktują się z Tobą, jeśli nie znajdą kontaktu

Byłbyś zaskoczony, jak często kandydaci zapominają umieścić w CV swoich danych kontaktowych. Upewnij się, że podałeś dokładne informacje. Jeśli rekruter nie będzie mógł się z Tobą skontaktować, nie dostaniesz wymarzonej pracy. Oto dane, które bezapelacyjnie powinno zawierać Twoje CV: imię i nazwisko, e-mail, numer telefonu. Jeśli posiadasz prywatną stronę internetową lub profil na Linkedin, którymi chcesz się pochwalić, również o tym wspomnij w sekcji kontakt.

2. Mocne wejście

Streszczenie na początku CV? Tak, to doskonały pomysł. Jeden krótki błyskotliwy akapit, który wyciąga całą esencję Twojego CV i opisuje Twoją osobę tak, aby po kilku zdaniach rekruter uwierzył, że jesteś idealnym kandydatem na stanowisko, o które się ubiegasz. Nie jest to łatwa sztuka, ale warto poświęcić dłuższa chwilę, na stworzenie takiego streszczenia. Wspomnij w nim o swoim doświadczeniu i cechach, z których jesteś najbardziej dumny. Jeśli masz problem z opisaniem siebie możesz poprosić kolegę z pracy, z którym świetnie Ci się współpracuje, aby opisał krótko co ceni w Tobie najbardziej w kontekście współpracy i pracy zawodowej – voila gotowe!

3. Pamiętaj o trybie dokonanym

Opisując swoje doświadczenie używaj trybu dokonanego. Dlaczego? Zróbmy mały test. Które z tych zdań bardziej do Ciebie przemawia: „W firmie XX byłem odpowiedzialny za projekt mający na celu zwiększenia rocznej sprzedaży o 50 tys. złotych” czy „W firmie XX zrealizowałem projekt, dzięki któremu roczna sprzedaż wzrosła o 50 tys. złotych”? Tylko drugie zdanie informuje o tym, że projekt został przez Ciebie zrealizowany i zakończył się sukcesem.

 

List motywacyjny – wskazówki

List motywacyjny wbrew opinii wielu aplikujących odgrywa obok CV ważną rolę. O ile napisanie CV nie jest rzeczą trudną o tyle napisanie ciekawego listu motywacyjnego, który przyciągnie pracodawcę wciąż jest nie lada umiejętnością. 
I właśnie od tego powinno się rozpocząć pisanie.

Zazwyczaj w ogłoszeniu zawarte są szczegółowe kryteria jakie stawiane są przed kandydatem na określone stanowisko. Z tego względu większość osób legitymuje się więc podobnym wykształceniem, umiejętnościami, zbliżonym doświadczeniem. Dlatego potrzebne jest nam „coś” dzięki czemu uda nam się wyprzedzić całą rzeszę aplikujących wraz z nami.

CV to forma wizytówki, która Twojemu potencjalnemu pracodawcy ma dostarczyć niezbędnych informacji o Tobie. Często podczas rozmowy kwalifikacyjnej CV pełni rolę ściągawki dla przeprowadzającego rekrutację.


Zazwyczaj wszystkie CV zawierają podobne pozycje, pod którymi zamieszczamy informację
o nas, a różnią się jedynie wyglądem, ilością zmieszczonych danych, itp. Pisząc CV pamiętajmy aby nie było ono za długie. Musi zawierać jak najwięcej informacji o nas samych, które musza zostać przedstawione we właściwi sposób. W dobrym tonie jest, jeżeli Wasze CV zmieści się na kartce formatu A4.

Sześć kroków do napisania dobrego CV[1]