Denerwuje Cię dziurawa droga do Twojego domu? A może plac zabaw, który pamięta czasy Twojej podstawówki straszy dziś dzieci zamiast dawać im możliwość bezpiecznej zabawy? Jeżeli dostrzegasz problemy, które inni wydają się ignorować, weź udział w II edycji projektu „Mała ojczyzna – wspólna sprawa”. Ogólnopolski projekt edukacyjny „Mała ojczyzna – wspólna sprawa” to wspólne przedsięwzięcie Fundacji BGK i Fundacji Rozwoju Wolontariatu. W ramach projektu 45 studentów-liderów zostanie przeszkolonych z zakresu wiedzy obywatelskiej oraz metod pracy z młodzieżą, po to aby wraz z grupą studentów-wolontariuszy ruszyć do małych miejscowości na terenie całego kraju, gdzie przeprowadzą warsztaty edukacyjne z uczniami szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Formularz rekrutacyjny, a także szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.frw.org.pl w zakładce programy „Mała ojczyzna – wspólna sprawa”. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 30 marca 2015 r. (włącznie).

Jeżeli:

- jesteś studentem;

- aktywność obywatelska jest Ci bliska;

- czujesz, że chcesz zmieniać świat na lepsze;

- chcesz rozwinąć swoje umiejętności interpersonalne, przywódcze i organizacyjne;

- lubisz współpracować z ludźmi i podejmować nowe wyzwania;

TEN PROJEKT JEST DLA CIEBIE!

Oferujemy:

- 4-dniowy zjazd szkoleniowy i 26 godzin szkolenia prowadzonego przez profesjonalnych trenerów;

- angażującą grę miejską;

- udział w przedsięwzięciu, w którym uczestniczyć będzie 45 studentów-liderów z całej Polski;

- realizację warsztatu edukacyjnego i edukacyjnej gry terenowej dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z miejscowości do 20 tys. mieszkańców w okresie kwiecień – czerwiec 2015 r.;

- dobrą zabawę i ciekawe wyzwania;

- certyfikat potwierdzający zdobyte umiejętności;

- szansę na płatny staż w Fundacji BGK.

„Fundacja BGK angażuje się i współtworzy ten projekt, bo jest on dla nas okazją by, mówiąc kolokwialnie, upiec kilka pieczeni na jednym ogniu. Pierwsza z nich, kwestia edukacji obywatelskiej, bycia świadomym i aktywnym uczestnikiem społeczności to fundamentalny element zdrowego, długookresowego rozwoju kraju. Po drugie, nasze małe ojczyzny to okazja by pokazać młodym ludziom, którzy szybciej niż im (i nam) się wydaje znajdą się u progu życia obywatelskiego, że można coś zmienić w swoim otoczeniu i nie wymaga to bycia gigantem. Działanie na rzecz najbliższego otoczenia to taki patriotyzm tu i na teraz, a nie wielkie słowa i sprawy, o których sądzimy, że nie mamy na nie wpływu. Wreszcie, angażujemy wolontariuszy, co już samo w sobie jest narzędziem budowania społecznej świadomości i lekcją uczestnictwa w sprawach wykraczających poza nasz partykularny interes.” – mówi Tomasz Kaczor, członek Zarządu Fundacji BGK.

„Głównym celem projektu „Mała ojczyzna – wspólna sprawa” jest zwiększenie aktywności lokalnej młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej z miejscowości do 20 tys. mieszkańców. Studenci-liderzy wezmą udział w 4-dniowym zjeździe szkoleniowym, podczas którego trenerzy przekażą im niezbędną wiedzę z zakresu aktywności obywatelskiej, aktywizujących metod pracy z młodzieżą oraz przygotowania i realizowania warsztatów edukacyjnych dla uczniów. Nowością w stosunku do minionej edycji projektu będzie mini-gra terenowa, którą studenci rozegrają podczas szkolenia. Ma to na celu przygotowanie studentów-wolontariuszy do realizacji gier terenowych podczas warsztatów edukacyjnych z uczniami.” – mówi koordynatorka projektu Agnieszka Gomółka-Ziemba z Fundacji Rozwoju Wolontariatu.

Gry oparte będą na wypracowanej i opisanej koncepcji, która zaprojektowana została w taki sposób, aby możliwe było jak najdokładniejsze uwzględnienie specyfiki środowiska lokalnego, w którym będą one realizowane. Gra terenowa rozgrywana w miejscu zamieszkania jej uczestników to doskonały sposób na świetną zabawę oraz wyzwolenie w młodzieży poczucia przynależności do lokalnej społeczności i myślenia o swojej miejscowości jako miejscu, o które warto dbać
i z którego należy być dumnym.

Żeby wziąć udział w grze uczniowie muszą posiąść wiedzę, którą przekażesz im Ty jako lider wspólnie z wolontariuszami. Wasze zadanie to przeprowadzenie warsztatów edukacyjnych złożonych z 3 spotkań trwających łącznie 6 godzin.

Aplikując do projektu możesz zostać jednym z 45 studentów-liderów, którzy wezmą udział w szkoleniu z zakresu wiedzy obywatelskiej. W ramach szkolenia rozegrana będzie mini-gra terenowa, której celem jest przygotowanie liderów do przeprowadzenia gier z uczniami. Udział w projekcie pozwala posiąść wiedzę, dzięki której możesz bardziej świadomie wpływać na lokalną rzeczywistość. Jeśli czujesz, że świat wokół Ciebie zależy od Ciebie koniecznie złóż formularz rekrutacyjny i motywuj innych do aktywności obywatelskiej. Uczestnicy projektu otrzymają certyfikat sygnowany przez Prezes Fundacji BGK i Prezes Fundacji Rozwoju Wolontariatu.

Projekt jest realizowany przez Fundację BGK i Fundację Rozwoju Wolontariatu.

Szczegółowych informacji na temat projektu udziela: Agnieszka Gomółka-Ziemba, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Więcej na www.frw.org.pl.